Wywiad ukazal sie na E3 rok temu, nie mam pojecia czy ktos kto przetlumaczyl na polski, wiec na wszelki wypadek sam to zrobilem.
No więc właśnie zadebiutował nowy trailer Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots…
Niestety, gra nie jest jeszcze grywalna. Tworzymy nowy system gry i bardzo chciałbym się nim pochwalić przed wszystkim. Niestety jest na to za wcześnie. Możliwości audio wideo chcieliśmy pokazać na zeszłorocznych targach Tokyo Game Show. Nowy trailer to demo w czasie rzeczywistym, prezentujące fikcyjny świat gry, fabułę, oraz postaci.
No to jaki kierunek obierze fabuła w MGS4?
Wydarzenia w grze dzieją się po Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, podczas czasu walk prowadzonych za pośrednictwem osób trzeci. Temat pochodzi z obecnego sposobu prowadzenia wojny, gdzie najemnicy walczą jak żołnierze zawodowi. Przedstawia wojnę jako wydarzenie pomiędzy zautomatyzowanymi broniami, a prywatnym firmami wojskowymi, czyli PMC. Ludzie nie chcą już takiej wojny jaką chcieli przez stulecia.
Walka pomiędzy PMC…Brzmi bardzo współcześnie. Obecnie słyszymy wiele wiadomości o walkach zapoczątkowanych przez firmy, które pootwierały oddziały na całym świecie.
Oddział PMC wkracza do akcji w celach biznesowych, więc ich działania nie określa ani lojalność, ani patriotyzm. Możliwość zarobku determinuje to kto będzie wrogiem, a kto przyjacielem. Tym razem, przedstawimy właśnie takie pole walki.
Metal Gear Solid 3 przedstawił związki pomiędzy wrogami a sprzymierzeńcami pod kątem historii w narodzie. Wygląda na to, że historię w MGS4 zastąpił biznes.
Tak. Taki temat pojawił się ponieważ chcemy pokazać jak pole walki jest kontrolowane przez prywatne firmy. Miejsce akcji to nasz świat, jaki przewidujemy za pięć do dziesięciu lat. Wszyscy żołnierze w serii MGS mieli w sobie nanomaszyny. W MGS4 ich broń, jak i strefy konfliktu będą kontrolowane przez nanotechnologię. Ludzie mogą decydować o wojnie bez broni nuklearnej czy też innych broni masowego rażenia, ponieważ pola walki stały się środowiskiem łatwym do manipulowania. Jednakże, także z tego powodu wojna nigdy nie przestaje. PMC działają dobrze, ponieważ strefa walki pod kontrolą wymaga więcej sprzętu i żołnierzy.
Czyli MGS4 opisuje potencjalne zagrożenie przyszłości…
W fabule śledzimy linie łączące PMC w jedną wielką organizacje: Outer Heaven, prowadzoną przez Liquid Snake’a. Po chwili odkrywamy, że Outer Heaven jest tak silne pod względem wojskowym, jak reszta świata wzięta razem. Wszystko dlatego, że cały świat polega na PMC. Korporacja ArmsTech dostarcza jednocześnie broń dla armii amerykańskiej i Outer Heaven, dzięki czemu ci drudzy mają ogromny zapas broni. Taka sytuacja sprawia, że Old Snake czuje, że zbliża się kryzys, a wtedy ONZ wydaje mu rozkaz by zbadał sprawę. Tak oto zaczyna się fabuła…
Gdzie rozgrywa się akcja? Trailer sugeruje, że na bliskim wschodzie.
Nie mogę powiedzieć dokładnie, więc powiem jedynie, że gdzieś na bliskim wschodzie.
Jednym z ciekawszych elementów MGS4 jest powrót wszystkich postaci z poprzednich części…
Na początek mamy Old Snake’a. Usuń litery ‘I’ i ‘S’ ze słowa ‘SOLID’ i zostaje ‘OLD’ (stary). Litery które zabraliśmy tworzą słowo ‘IS’ (jest), ich usunięcie symbolizuje utratę przez Snake’a wigoru, jego egzystencja, powoli staje się przeszłością. To tworzy naszą główną frazę w MGS4.
SOLID SNAKE – IS = OLD SNAKE.
Ile dokładnie lat ma Old Snake?
Jego twarz bardzo się postarzała, ale w gruncie rzeczy jest młodszy niż na to wygląda. Jego ciało starzej się szybciej, ponieważ urodził się jako projekt inżynierii genetycznej – Les Enfats Terrible. Zobaczymy ponownie także Liquid Snake’a…podwójną, przeciwstawną siłę dla Solida. Czy to naprawdę Ocelot, czy Liquid? Tego jeszcze teraz nie powiem.
A inne postaci z serii MGS?
Przede wszystkim wróci Meryl – nie widzieliśmy jej od czasów Metal Gear Solid. Pojawi się jako dowódczyni i zarazem liderka nowego Fox Hound. Naomi także się pojawi. Udało jej się uciec po tym jak została złapana w Metal Gear Solid. No i wróci Campbell, już nie jako pułkownik, ale wróci. Jest stary, ale mimo to ma więcej wigoru niż Snake.
Widzieliśmy Raiden’a na nowym trailerze. Wygląda na to, że zmienił się w ninje…
Raiden odegra ważną rolę w grze. Z biegu wydarzeń fabuły dowiecie się dlaczego tak go zmieniliśmy.
Widzieliśmy jak Raiden niszczył nowe bronie, Gekkou przypominające Metal Geary, jeden po drugim. Czy gracz będzie mógł zrobić coś takiego?
Raiden nie jest postacią grywaną, ale z pewnością zobaczycie jak walczy w ten sposób. Może nawet zobaczycie w grze coś takiego…Old Snake chowa się w cieniach, a Raiden niszczy wszystko w okolicy! (śmieje się). Sądzę, że można traktować Raiden tak samo jak ninje.
Jakieś inne ciekawe punkty, o których możesz wspomnieć?
Właściwie to zastanawiałem się nad umieszczeniem screenshotów z gry…ale trailer zawiera sceny przedstawiające system gry, którego jeszcze nie nazwaliśmy. Na razie nazywamy go ‘Octo-cam’. Słowo to połączenie dwóch innych ‘Octopus’ (ośmiornica) i ‘Camouflage’ (kamuflaż).
Ośmiornica?
Ośmiornica zmienia zarówno kolor swojej skóry, jak i swój kształt by dostosować się do środowiska. Zależnie od otoczenia, może udawać wybrzuszenia i wgłębienia. Przyjmuje kształtu formacji koralu i piasku pod wodą. W grze, gracz będzie przyciskał się do ściany, albo kładł na ziemi i będzie całkowicie niewidoczny, ponieważ wtopi się w teksturę i powierzchnię. To efekt wizualny możliwy tylko na PS3.
Wygląda na to, że ciężko będzie znaleźć wrogów w grze…
(śmieje się) Sądzę, że znajdzie się kilka sposobów by ich odszukać.
Wydaje się nam, że naprawdę wykorzystujecie wszystko co jest w PS3 by doskonale przedstawić mimikę twarzy. Jak idzie proces sam proces tworzenia?
Wielu ludzi już o to pytało i jedyne co mogę powiedzieć, to to, iż jest to ciężka praca. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. By wzbogacić mimikę twarzy wykorzystujemy proces nazwany Facia Expression Caputre.
Jaki jest twój ostateczny cel w MGS4?
Właściwie to zamierzałem zakończyć serię przy MGS3. Zdecydowałem się tworzyć MGS4, ponieważ pozostało wiele tajemnic i nie mogłem zignorować ludzi, którzy domagali się nowej gry. Wierzę, że fabuła tej gry rozwiąże wszystkie pozostałe pytania…łącznie z tymi powstałymi przy Metal Gear wydanym na MSX2.